Elke week lichten de juridische experten van Schulinck Omgevingsrecht een interessant arrest binnen het Vlaamse omgevingsrecht toe. Deze week is dat het arrest van de Raad voor Vergunningsbetwistingen van 6 november 2025 (nr. A-2526-0175). Daarin oordeelt de Raad over het verplicht organiseren van een openbaar onderzoek bij een wijzigingsverzoek in administratief beroep.

Er moet niet steeds openbaar onderzoek gebeuren bij een wijzigingsverzoek in administratief beroep. Dit moet alleen wanneer de wijzigingen niet voldoen aan volgende 3 voorwaarden (artikel 64 lid 2 OVD):

  1. de wijzigingen doen geen afbreuk aan de bescherming van de mens, het milieu of de goede ruimtelijke ordening
  2. de wijzigingen komen tegemoet aan de adviezen of aan de standpunten, opmerkingen en bezwaren tijdens het openbaar onderzoek ingediend
  3. de wijzigingen brengen kennelijk geen schending van de rechten van derden met zich mee

Die laatste voorwaarde houdt in dat derden geen of amper impact van de gewijzigde aanvraag kunnen ondervinden. Dat moet duidelijk en onmiddellijk vaststaan.

In deze zaak willigde de deputatie een wijzigingsverzoek in (artikel 64 OVD). Ze verleende nadien de omgevingsvergunning zonder over de gewijzigde aanvraag een openbaar onderzoek te organiseren.

Oordeel Raad

De aanvrager stelt dat de wijzigingen in deze aanvraag geen schending van de rechten van derden tot gevolg hebben. De Raad oordeelt dat de overname van dit standpunt alleen door de deputatie niet voldoet om te beantwoorden aan de voorwaarde. Dit vooral omdat het oorspronkelijke project als ‘te grootschalig’ een negatief advies kreeg. De wijzigingen kwamen aan dit advies tegemoet. De gewijzigde inhoud lijkt bijgevolg kennelijk noodzakelijk om de vergunning te kunnen verlenen.

Een uitgebreide bespreking van de goede ruimtelijke ordening in de beslissing zorgt ook niet dat er geen sprake is van een kennelijke schending van de rechten van derden. De beoordeling van de goede ruimtelijke ordening behoort tot de appreciatiebevoegdheid van de vergunningverlenende overheid. Deze kan daar maar over oordelen na een nieuw openbaar onderzoek en eventueel een nieuwe adviesronde. Zeker wanneer het gaat om fundamentele wijzigingen. Deze kunnen immers een grote impact hebben.

Schulinck Omgevingsrecht

Meer informatie over het wijzigingsverzoek vind je in Schulinck Omgevingsrecht. Nog geen abonnement? Vraag dan zeker een demo aan.